MARTIN CHUDÝ

Začni žiť život podľa svojich predstáv

Najväčšie chyby pri opaľovaní (seriál 11 krokov ku zdraviu, 7.krok)

Ako dlho trvá kým sa vám vstrebe vitamín D z pokožky do krvného obehu? Aká je najväčšia chyba, ktorú ak urobíte po opaľovaní, tak môžete stratiť prijatý vitamín D? Aké kofaktory potrebujte, aby ste dostatočne zmetabolizovali vitamín D? Sú opaľovacie krémy najlepšie riešenie a aké zložky by ste v nich mali hľadať? Akými prírodnými látkami môžete nahradiť opaľovacie krémy? Nielen na tieto otázky vám odpoviem vo svojom 4. pokračovaní 7. kroku ku zdraviu – Doprajte si dostatok slnka…

Čo môže narušiť vstrebávanie vitamínu D?

Aby absorpcia a metabolizmus vitamínu D prebehli v poriadku, potrebujete svojmu telu dodať dostatok potrebných živín z iných kofaktorov. V prípade vitamínu D sa jedná o tieto najdôležitejšie kofaktory:

 • Horčík – orechy, semená, strukoviny, tekvica, špenát, halibut
 • Vitamín Khlavne K2 (fermentovaná sója natto, fermentované syry)
 • Vitamín A – hovädzia pečeň, rybí tuk, mlieko, maslo, syry, zelenina
 • Zinok – červené mäso, pečeň, mak, sezam, hydina, strukoviny, orechy, ustrice
 • Bór – zelenina, ovocie, sušené slivky a ovocie, orechy, semená, med

Ďalšia dôležitá poznámka súvisí s cholesterolom. Jeden z prekurzorov vitamínu D je cholesterol. Ak užívate statíny (lieky na zníženie cholesterolu v krvi) alebo inhibítory proteínovej pumpy ako Helicid, Omeprazol, Nexium, Lanzul, Losec (používajú sa na liečbu vredov, pálenie záhy, helicobaktera aj keď vôbec neriešia príčinu problému a často majú opačný efekt), tak budete mať nižšiu hladinu cholesterolu, a tým aj zníženú schopnosť vytvárať vitamín D.

Najväčšia chyba, ktorú môžete urobiť po opaľovaní

Vitamín D3 vzniká v pokožke po vystavení sa UVB žiareniu (1). Keď UVB žiarenie prenikne do vašej pokožky, tá premení derivát cholesterolu v pokožke na vitamín D3. Avšak to sa nedeje hneď a vyžaduje si to určitý čas, aby sa vitamín D z povrchu pokožky absorboval do krvného obehu. Kritickou otázkou teda zostáva, ako dlho trvá, kým prenikne vitamín D z pokožky do krvného obehu. Ak ste si mysleli, že to trvá len 1 alebo 2 hodiny, tak ste sa mýlili. Trvá to približne 24-48 hodín (2).

Preto existuje riziko, že ak si ihneď po opaľovaní dáte sprchu a použijete mydlo alebo sprchový gél, tak čiastočne zmyjete vitamín D z vašej pokožky. Preto počkajte so sprchou aspoň niekoľko hodín po opaľovaní a ideálne si zakúpte sprchový filter, ktorý dechlóruje vodu, pretože chlór a jeho vedľajšie produkty dokážu ľahko preniknúť vašou pokožkou až do vášho krvného obehu a spôsobiť problémy (3).

Táto obranná schopnosť vody pred vstrebávaním vitamínu D sa prejavuje napríklad u havajských surferov, ktorí majú menšie hladiny vitamínu D oproti havajským plavčíkom, ktorí sa pohybujú vo vode oveľa menej. Havajskí surferi majú hladinu vitamínu D okolo 70 ng/ml, zatiaľ čo plavčíci až 100 ng/ml (4).

Aké chyby ešte môžete urobiť pri opaľovaní?

Mnoho ľudí si v letných mesiacoch pomáha repelentmi proti hmyzu, aby sa vyhli uštipnutiu komárom. Nerobte to! Ak chcete zostať zdravý, nerobte to. Tieto produkty sú určené na „vraždenie“ hmyzu, ale nie na ľudskú pokožku.

Tieto produkty obsahujú chemikáliu DEET (N,N-diethyl-3-methylbenzamide), ktorá bola patentovaná americkou armádou v roku 1946 a používa sa ako efektívny repelent proti komárom (5). DEET spreje dokážu roztaviť rybárske vlasce alebo plastové vrecká, takže predstavte si, čo to urobí s vami.

Vyše 30-ročný výskum farmakológa Mohameda Abou-Donia z Duke University Medical Center na vplyv pesticídov preukázal, že predĺžené vystavenie sa chemikálii DEET vedie k poruchám bunkovej funkcie v niektorých častiach mozgu, a to konkrétne smrťou určitých neurónov, ktoré zahŕňajú oblasti svalového pohybu, pamäte, koncentrácie a učenia. Tieto tvrdenia potvrdzujú aj vojenské správy z použitia DEET v Perzskom zálive.

Vystavenie sa DEET, alebo iným insekticídom, môže zároveň spôsobiť podráždenie očí, pokožky, stratu pamäte, bolesti hlavy, slabosť, únavu, bolesti svalov a kĺbov, nevoľnosť, otrasy, dýchavičnosť. Symptómy môžu prísť dokonca až po rokoch od použitia.

Abou-Donia tvrdí, že aj keď krátke vystavenie sa DEET nemusí byť škodlivé, tak produkty s koncentráciou vyššou ako 30% sú podľa neho nebezpečné. DEET je bohužiaľ používaný v stovkách produktov v koncentrácií 100%.

Najhoršou vecou však je, že kombinácia DEET a iných chemikálií v kozmetike ako krémy, deodoranty, mydlá, make-up alebo opaľovacie krémy, je oveľa nebezpečnejšia, pretože vzniká silnejšia reakcia. Takisto to platí pre viaceré lieky, či na predpis alebo podpultové, ktoré tiež reagujú s DEET. Nebezpečenstvo hrozí najmä deťom.

Ďalším neurotoxínom v repelentoch je permethrin, súčasť „neurotoxínovej rodiny“ pyrethroidov. The Environmental Protection Agency ho označila za karcinogén, pretože u hlodavcov spôsobuje nádory na pľúcach a pečeni. Avšak škodí aj životnému prostrediu a je smrtiaci pre ryby, raky, krevety, včely a iný prospešný hmyz.

Potom tu máme S.D. alcohol, používaný ako protibakteriálne činidlo. Denaturovaný toxickými rozpúšťadlami ako acetón, turpentín či benzén. Prehltnutie týchto látok môže spôsobiť nevoľnosť, zvracanie, poruchu vnímania, strnulosť, kómu a smrť.

A nakoniec sa môžete stretnúť s názvom inertné látky, čo vlastne ani nezistíte, čo to presne je, pritom to môžu byť silné karcinogény. Celkovo by ste sa mali vyhnúť repelentom, pretože to nie je nič vhodné pre ľudský organizmus. Majte na pamäti, že vaša pokožka vie tiež dýchať a vstrebávať veľké množstvo nežiaducich látok.

Ak vám však robia komáre, kliešte a iný hmyz problémy, použite prírodné metódy, ktoré neobsahujú toxíny:

 1. Citronella –  olej z citronelly sa používa už viac ako 50 rokov ako prírodný prostriedok proti hmyzu.
 2. Olej z citrónovej trávy – hodnota citralu (lemonal), aldehydu zodpovedného za jeho citrónovú vôňu, určuje jeho kvalitu. Používajte iba ak nie ste citlivý na citrónovú trávu.
 3. Mätový olej – vedci v Indii objavili jeho silné účinky proti komárom.
 4. Vanilín – aromatický aldehyd vyskytujúci sa vo vanilke. Použite skutočnú vanilku a nie imitáciu.

Opaľovacie krémy – profitujúce klamstvo

Už dlhé roky vás mnohí odborníci strašia z rakoviny kože, predčasného starnutia a iných vážnych problémov v prípade, že sa budete opaľovať bez opaľovacieho krému. Niektorí to robia nevedomky v snahe pomôcť (aj keď majú nanešťastie väčšinou chybné informácie), zatiaľ čo iní sú zato pekne platení a nevadí im, že vedome klamú ľudí, a tým im môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy. Mali by ste teda používať opaľovací krém? Ak viete, že sa na slnku zdržíte veľmi dlhý čas, napríklad na dovolenke, tak je určite vhodné si nejaký zaobstarať. Avšak viete aký?

Verte, že tie najznámejšie a najreklamovanejšie značky to nie sú, aj keď ich výrobcovia sa vás snažia presvedčiť o opaku. Vhodná značka opaľovacieho krému je napríklad Alnatura, ktorú predáva DM drogéria. V tomto prípade väčšinou platí, že čím drahší opaľovací krém, tým lepšie. Prípadnému spáleniu sa však môžete vyhnúť aj prirodzenými cestami a nepotrebujete bežne predávané opaľovacie krémy.

V prvom rade majte na pamäti, že spáliť sa pri opaľovaní je nevhodné a mali by ste sa tomu vyhnúť úplne, pretože si zvyšujete riziko rakoviny kože. Avšak napríklad nedostatok omega-3 mastných kyselín je oveľa väčší rizikový faktor pre smrteľný druh rakoviny kože než vystavovanie sa slnku (6).

Na druhej strane, dokonca aj keď spálenie zvyšuje riziko rakoviny kože, väčšinou sa jedná o karcinóm bazálnej bunky, čo je oveľa menej vážny druh rakoviny kože. Nie je žiadny dôkaz, že opaľovanie bez spálenia zvyšuje riziko melanómu, vážneho typu rakoviny kože. Práve naopak, sú dôkazy, že správne opaľovanie bez spálenia znižuje riziko melanómu. V konečnom dôsledku ľudia, ktorí dostanú nonmelanómovú rakovinu kože, majú vysoké percento prežitia. Ani nie 0,5 % ľudí zomrie na tento typ rakoviny.

Je však až zarážajúce, ako sa vás snažia rôzni experti cez médiá vystríhať pred slnkom a vnucujú vám opaľovacie krémy. Síce je to miliardový biznis, ale na úkor vášho zdravia. Dokonca sa môžete dozvedieť také klamstvá, ako že UVB žiarenie je to škodlivé a UVA je to dobré, ktoré vám neublíži.

A aj to je dôvod, kde zlyháva väčšina opaľovacích krémov. Drvivá väčšina opaľovacích krémov chráni hlavne pred UVB žiarením a redukuje tvorbu vitamínu D až o 97,5-99,9 %. Takže sa môže stať, a to sa aj väčšinou stáva, že sa vrátite z dovolenky krásne opálený, ale bez vitamínu D, čo je vážny zdravotný problém.

Doteraz žiadna relevantná štúdia nepreukázala, že opaľovacie krémy chránia pred rakovinou kože. Pred spálením vás síce ochránia, ale nebezpečné UVA žiarenie aj tak dostatočne prenikne do vašej pokožky a spolu s ním aj množstvo voľných radikálov, ktoré urýchľujú starnutie a poškodzujú zdravé bunky.

Na toto si dajte pozor v opaľovacích krémoch

Hlavná zložka opaľovacích krémov, ktorá bráni UVB žiareniu, je octyl methoxycinnamate, ktorý sa nachádza až v 90% opaľovací krémov, a ktorý preukázateľne už v malých dávkach zabíja bunky u myší.

Ďalšou toxickou látkou, ktorá v opaľovacích krémoch bráni zasa UVA žiareniu, je butyl methoxydibenzoylmethane.

Druhou obrovskou nevýhodou opaľovacích krémov je ich toxický obsah. Tieto krémy obsahujú množstvo chemických látok, z ktorých viaceré sú označené ako zdraviu škodlivé. Najhoršie na tom je, že tieto látky sa preukázateľne vstrebávajú do krvného obehu cez pokožku prakticky ihneď po vtretí do pokožky.

Dve veľmi nebezpečné látky sú napríklad dioxybenzoneoxybenzone.  Tento zoznam je však oveľa dlhší. Nižšie uvedeným látkam by ste sa mali v opaľovacích krémoch vyhnúť a niektoré z nich sú zakázané v niektorých krajinách:

 • Dioxybenzone
 • Oxybenzone
 • Para amino benzoic acid
 • Octyl salicyclate
 • Avobenzone
 • Oxybenzone
 • Cinoxate
 • Padimate O (Octyl Dimethyl PABA / PABA Ester) Dioxybenzone
 • Phenylbenzimidazole
 • Homosalate
 • Sulisobenzone
 • Menthyl anthranilate
 • Trolamine salicyclate
 • Octocrylene
 • Octyl methoxycinnamate
 • Butyl methoxydibenzoylmethane
 • Micronized Titanium Dioxide
 • Micronized Zinc Oxide
 • Ensulizole (Phenylbenzimidazole Sulfonic Acid)
 • Nano Zinc Oxide
 • Nano Titanium Dioxide
 • Menthyl Anthranilate
 • Mexoryl SX
 • Methylene Bis-Benzotriazolyl Tetramethylbutylphenol
 • Sulisobenzone (Benzophenone-4)
 • Benzophenone-2
 • Retinyl palmitate (vitamín A)

A všetky tieto chemikálie sa vám vstrebú do krvného obehu. Sami teda vidíte, aký „hnus“ sa skrýva v opaľovacích krémoch. The Enviromental Working Group vykonáva pravidelné prieskumy kvality opaľovacích krémov. Podľa prieskumu viac ako 1 000 značiek prišli k záveru, že 4 z 5 opaľovacích krémov neposkytujú adekvátnu ochranu a zároveň sú preplnené škodlivými chemikáliami. Medzi najhoršie značky patrili Coppertone, Neutrogena, Aveeno, Banana Boat a CVS. Najhoršie z najhorších produktov mali tieto spoločné črty.

 1. Oxybenzone – narušuje endokrínny systém a môže spôsobiť hormonálne poruchy a bunkové poškodenia. 97% Američanov je ním kontaminovaných. Problematické je to hlavne pre deti.
 2. Vitamin A (Retinyl Palmitate) – vitamín A sa pridáva, pretože spomaľuje starnutie kože, ale vo forme retinyl palmitátu naopak urýchľuje tento proces.
 3. Neadekvátna UVA ochrana – v Európe by na rozdiel od USA mali byť pravidlá oveľa prísnejšie a opaľovacie krémy by mali dostatočne chrániť pred UVA žiarením.
 4. Príliš vysoké SPF alebo sprejová forma – vysoké SPF (sun protection factor) nie je zvlášť škodlivé, ale ľudia, ktorí používali krémy s SPF 50+, prijali rovnaké množstvo UV žiarenia ako ľudia, ktorí používali nižší faktor, takže vyšší faktor vám príliš nepomôže, ak chcete zostať dlhšie na slnku. Na druhej strane, sprejová forma obsahuje toxíny, ktoré sú uvoľnené do ovzdušia a ľahko ich môžete vdýchnuť.

Ako nájsť vhodný opaľovací krém? 

Možno sa vám teraz zdá, že vám nezostalo veľa možností, ale opak môže byť pravdou. Stále je na trhu dostatok možností, len ich musíte hľadať. Čo by ste teda mali hľadať v zložení opaľovacieho krému? Veľmi vhodná ochrana proti UVA a UVB žiareniu sú oxid zinočnatý (zinc oxide) a oxid titaničitý (titanium dioxide).

Tieto dve netoxické zložky a prírodné minerály boli používané vyše 75 rokov ako prirodzené opaľovacie krémy. Tieto zložky môžete nájsť aj vo viacerých bežných opaľovacích krémoch, čo je jedno z mála pozitív týchto krémov.

Inými vhodnými látkami, ktoré by ste mali hľadať v opaľovacích krémoch, alebo respektíve použiť namiesto nich sú napríklad tieto produkty:

 • Slnečnicový olej a vosk
 • Lecitín
 • Kokosový olej
 • Glycerín
 • Jojoba olej
 • Tocopheryl acetate (vitamín E)
 • Bambucké maslo
 • Olej z eukalyptu
 • Aloe vera gél
 • Včelí vosk

Tieto látky vám budú slúžiť ako vhodná ochrana pred spálením. Po opaľovaní zasa odporúčam kokosový olej, ktorý vám pomôže lepšie a rýchlejšie prijať vitamín D. Z neho si môžete doma vytvoriť vlastný opaľovací krém (7).

Využite teda radšej prírodné ochrany proti spáleniu, namiesto toxínov, ktoré sa vám dostanú priamo do krvi.

V 5. časti sa dozviete, ako sa môžete vyhnúť spáleniu pri opaľovaní a čo prirodzene zvýši vašu ochranu pred slnkom. Tiež sa dozviete, čo by ste mali urobiť v prípade spálenia a mnoho ďalšieho. Predchádzajúce články si môžete prečítať tu.

Zaujal Vás tento článok?

Tak mu prosím dajte like a zdieľajte ho so svojimi priateľmi.

Máte nejakú otázku, názor alebo iný pohľad na vec?

Napíšte mi ich do komentárov...

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov